צ'יאנג מאי

צ'יאנג מאירוב הישראלים המגיעים לתאילנד מקדישים פרק זמן מסוים לאזור הצפון, אשר בירתו היא צ'יאנג מאי. אבל האם תשומת הלב הזו מספיקה? ממש לא בטוח.

אחוז משמעותי מבין הישראלים, בעיקר הצעירים שבהם, מחליט להסתפק בטיול ג'יפים בין כשלושה ימים, לצד קניות בצ'יאנג מאי (זהו אחד האזורים המומלצים לקניות בתאילנד).

הכל טוב ויפה עם האטרקציות האלה, ואנחנו ממליצים לחשוב עליהן בחיוב. מה שכן, מומלץ לדעתנו להקדיש לעיר עצמה מספר ימים לפחות, מכיוון שיש לצ'יאנג מאי את המשיכה שלה גם בפן התיירותי.

אתרים מרכזיים

צ'יאנג מאי נחשבת למקודשת בערי העולם, בעיקר עקב מספר חסר תקדים של יותר מ-300 מקדשים הפזורים בה. הליכה ברחובות העיר, תוך שיטוט ספונטני בין מקדשים שנתקלים בהם, היא אחד הדברים שמומלץ לעשות במהלך השהות בצ'יאנג מאי. המקדש המפורסם ביותר של צ'יאנג מאי לא נמצא בעיר עצמה אלא על הר במרחק נסיעה קצר ממנו.

זהו מקדש מרהיב ביופיו, אליו מגיעים לאחר טיפוס של כ-300 מדרגות. בנוסף לכך המראות הנשקפים של העיר הם עוצרי נשימה. עוד מומלץ לבקר בוואט צ'די לואנג, שלדעת רבים הוא המרשים ביותר מבחינה ארכיטקטונית באזור צפון תאילנד כולו. המקדש העתיק ביותר, שמצריך ביקור אף הוא, עונה לשם "וואט צ'יאנג מן".

הוא הוקם במאה ה-13 ובולט בעיטורי הזהב ובפסלים, ביניהם שני פסלים של בודהה. דמות חשובה לא פחות של בודהה תמצאו גם בוואט פרה סינג, בו גם נערכות סדנאות בתחומים שונים: ממתמטיקה ועד למדיטציה.

התמונה התיירותית של צ'יאנג מאי לא מסתכמת במקדשים הפזורים בעיר, מרובים ומרשימים ככל שיהיו. אנחנו ממליצים להקדיש מספר שעות בשעות הערב לספארי הלילה, המציע מסלול הליכה במהלכו מבחינים בחיות ממינים שונים, סיורים מודרכים בקרוניות פתוחות, מופע חביב של מוזיקה, אורות ומים הנערך באגם וכמיטב המסורת חדר בו ניתן להצטלם עם נמרים.

מי שרוצה לפגוש בעלי חיים בשעות היום יוכל לעשות זאת בגן החיות של צ'יאנג מאי, גן עצום בו חיים אינספור בעלי חיים. גולת הכותרת כאן לדעת רבים היא דובי הפנדה, חיות שקשה למצוא חמודות מהן. מכיוון שגן החיות נמצא בריחוק מסוים מהעיר, ניתן לשלב אותו עם ביקור במקדש דוי סוטפ.

צ'יאנג מאי מהווה נקודת מוצא נהדרת לחקור את אזור הצפון כולו. בין אם אתם רוצים לצאת ממנה לטיול ג'יפים ובין אם לא, בוודאי תשמחו לשמוע שבמרחק נסיעה קצר תמצאו נהרות בהם ניתן לבצע ראפטינג סוער, אתרי רכיבה על פילים, מתחמי אומגות, טיולי טרקטורונים ועוד.

אם אתם לא יודעים איך להתחיל וכיצד להגיע למקומות האלה, אתם יכולים לגשת לסוכנות תיירות – ישראלית או בינלאומית – ולהזמין את האטרקציה. בדרך כלל המחיר שלה (שדי נמוך בהשוואה למחירים מקבילים של האטרקציות בעולם) כולל בתוכו גם איסוף מבית המלון בו שוהים והחזרה אליו בתום הפעילות.

לינה והתמצאות

צ'יאנג מאי מציעה מספר מספק של מקומות לינה, אשר מעלים מספר שאלות. הראשונה היא המיקום של המלון, הגסט האוס או כל פתרון אחר שנבחר. כאן ההמלצה שלנו עבורכם היא לשהות קרוב ככל האפשר למוקד העניינים של צ'יאנג מאי – מרחק הליכה קצר מאזור העיר העתיקה, משוק הלילה וכן הלאה.

בחירה במיקום שכזה תחסוך לכם זמן על התניידות ברחבי העיר, מה גם שבעיר כמו צ'יאנג מאי אתם ממש לא צפויים "להקריב" יותר מדי מבחינה כלכלית עבור הבחירה הזו. באשר להתניידות עצמה, אנחנו ממליצים לעשות זאת רגלית, באמצעות מונית וכמובן שגם טוקטוק. המחירים בכל המקרים צפויים להיות נוחים בהשוואה למה שאתם מכירים.

הפרמטר המרכזי השני שצריך להיכנס לתוך משוואת הבחירה הוא כמובן הדרגה של המלון. כאן אין תשובה חד משמעית, והכול תלוי בסופו של דבר בהעדפות שלכם ואפילו במסלול הספציפי שבחרתם להרכיב בתאילנד.

רבים מהמטיילים בוחרים להקדיש כשבוע וחצי-שבועיים לאזור האיים (בעיקר פוקט, קוסמוי, קופיפי וקופנגן), כך שניתן להשאיר את הפינוק האמיתי ליעדים האלה: מלונות מפנקים הנמצאים ממש על קו המים, לדוגמא. על פי התפיסה הזו המלון בצ'יאנג מאי לא בהכרח חייב להיות המפואר ביותר שתמצאו.

הגישה השנייה, המנוגדת מעט, גורסת שברמת מחירים נוחה כמו שצ'יאנג מאי מציעה, "חבל" שלא לבחור במלון משובח. המלונות של צ'יאנג מאי מציעים תמורה למחיר שהיא גדולה יותר מרוב היעדים של תאילנד, וזה ממש לא דבר של מה בכך.

למרות הגמישות שמצפים לה במהלך טיול בתאילנד, אנחנו ממליצים בחלק מהמקרים לשקול הזמנה מראש של מקום לינה (פשוט לעשות זאת כאשר מגיעים לכאן בתחילת או בסוף הטיול).

הסיבה היא שבעיר כל כך גדולה, אין זה דבר פשוט להסתובב בחיפוש אחר המלונות המתאימים ביותר לצרכים. בנוסף לכך בחלק מחודשי השנה תפוסת המלונות גבוהה, כך שמי שמשאיר את ההזמנה לרגע האחרון עלול לגלות שהמלונות המומלצים התמלאו להם לחלוטין.

אזורי הקניות המומלצים בצ'יאנג מאי

כפי שהזכרנו מעלה, אין הרבה מקומות מומלצים יותר לקניות מאשר צ'יאנג מאי, אפילו אם בוחנים אותה בהשוואה לתאילנד כמכלול. ה-מקום לבצע את הקניות לדעת רבים הוא שוק הלילה, הנחשב למפורסם ולעמוס בשווקי צפון תאילנד.

השוק נפתח מדי יום, בשעות אחר הצהריים, ומציע פריטים מכל סוג. ההתמקחות כאן היא צעד מרכזי בדרך להשגת המחירים המשתלמים, גם אם יש שטוענים שכיום הרוכלים המקומיים מקדשים את המשא ומתן פחות מאשר בשנים עברו.

אם אתם נמצאים בצ'יאנג מאי בסופי השבוע, אל תפספסו את שוק יום שבת הנחשב לגדול אפילו יותר משוק הלילה, ועל אחת כמה וכמה את שוק יום ראשון הנחשב לגדול עוד יותר. גם שווקים אלה נפתחים בשעות הלילה, ברחובות Wualai ו-Rajdamnoen (בהתאמה) שנסגרים לתנועת כלי רכב בשעות אלה.

מלבד השווקים תמצאו בצ'יאנג מאי מספר מרכזי קניון וקניונים, גם אם רוב התיירים המגיעים בתאילנד אינם פוקדים אותם. תחת זאת הם בוחרים להשאיר את השיטוט בקניונים לבנגקוק, לרוב בימים האחרונים של הטיול. גם כאן אתם יכולים לשאול את עצמכם מהו מסלול הטיול המתגבש, מכיוון שבדרך כלל נוח ופשוט יותר להשאיר את הקניות לסוף הטיול.

אוכל – מה כדאי לטעום בצ'יאנג מאי?

רבות נכתב וסופר על המטבח התאילנדי. בצד החיובי, נמצאים כמה מאכלים אהובים ביותר על הישראלי הממוצע – פאד תאי, לדוגמא, או קינוח הבננה לוטי (רוטי). מן העבר השני של המשוואה, תשמעו תיאורים גרפיים לא מחמיאים על מאכלים מפוקפקים הנמכרים בשווקים ובדוכני הרחוב, כולל "מאכלים" שאכילה שלהם נראית לפרקים כמו משימה בתכנית ריאליטי דוגמת "הישרדות".

האמת בצ'יאנג מאי נמצאת איפשהו באמצע. במהלך ביקור בעיר מומלץ להיחשף למאכלים המקומיים המזוהים לא רק עם תאילנד, אלא עם המטבח הספציפי של צפון המדינה: מנות דוגמת קאו סוי (אטרקציות אורז המגישים לצד נתחי בשר בתוך תבשיל קארי) או קאנום צ'ין נאם נגייאו (אטריות אורז מותסס אותה מגישים עם מרק בשרי בתיבול טואה נו).

למאכלים אלה ואחרים תיחשפו במסגרת דוכני הרחוב, המסעדות המקומיות ובתי המלון. המחירים הם בדרך כלל נוחים ומשתלמים מאוד בהשוואה לאיכותם של המאכלים ולמה שמקבלים, גם אם בצ'יאנג מאי תוכלו למצוא – כמו בכל עיר מתוירת אחרת למעשה – מלכודות תיירים.>

שתפו פוסט זה