ניו יורק

ניו יורקניו יורק היא אחת הערים המבוקשות בעולם. מגוון האטרקציות התיירותיות ב"תפוח הגדול" הוא כה רחב עד שיש אנשים שמבלים כאן שבועות ועדיין מבינים שיש דברים שלא הספיקו לעשות.

ניו יורק מזוהה בהמשך לכך עם סצנת תרבות מצוינת (בעיקר תיאטרון), שופינג מהסרטים, אוכל מעניין וחיי לילה עשירים. אם גם אתם מעוניינים לחקור בקרוב את עיר האפשרויות הבלתי מוגבלות, כדאי שתקראו את הסקירה המקיפה שלה שהכנו עבורכם.

אתרים מרכזיים

את הסקירה של רשימת אתרי החובה של ניו יורק אנחנו מתחילים עם הסמל הבלתי מעורער שלה, הלא הוא פסל החירות. הפסל נחשב לאחד האייקונים המזוהים בעולם, ומומלץ לראות אותו במלוא גודלו.

יש המסתפקים בנסיעה במעבורת בסמוך לו, כאשר יש אפילו מעבורת חינמית שעושה את המסלול הזה. נוף של פסל החירות תקבלו גם בצעידה על גשר ברוקלין, אייקון מרכזי נוסף של ניו יורק. הגשר נחנך ב-1883, לאחר בנייה שנמשכה ארבע עשרה שנה, והוא מרשים מאוד מבחינה ארכיטקטונית. אפשר ללכת את הגשר כולו – כחצי שעה הליכה – כשהבונוס הוא שבצד אחד שלו יש פארק חביב מאוד.

כיכר טיימס (טיימס סקוור) היא לא בדיוק כיכר, אלא יותר צומת רחובות, אבל אי אפשר לוותר עליה. הכיכר ההומה הזו מהווה חוויה לעיניים עקב האוסף של שלטי פרסום מוארים, הן ביום והן בלילה.

בכל רגע נתון תמצאו כאן המוני אנשים, היוצרים אווירה חד פעמית. אחד הרחובות המצטלבים בשדרה הוא ברודווי, בו נמצאים כמה מהתיאטראות המובילים בעולם. חובה לצפות בלפחות הצגת תיאטרון אחת מהמגוון הרחב והמושקע מאוד של ברודווי, הכולל הופעות כמותן סביר להניח טרם ראיתם.

המוזיאונים של ניו יורק ראויים להרחבה נפרד. המוזיאון המרכזי בעיר הוא המטרופוליטן, מוזיאון עצום הנחשב לאחד החשובים בעולם. במוזיאון מיליוני פריטים מכל סוג: החל מיצירות אמנות מזמנים דרך, דרך פריטי אספנים ועד לפריטים חד פעמיים דוגמת מקדש מצרי עתיק.

עוד רצוי לבקר במוזיאון גוגנהיים ובמוזיאון לאמנות מודרנית מומה – המציגים את מיטב יצירות האמנות המודרנית כיום – ובמוזיאון ההיסטוריה של הטבע המתאים לטיול עם ילדים (אבל ממש לא רק).

בניו יורק מספר ריאות ירוקות, אבל האתר המרכזי ללא צל של ספק הוא הסנטרל פארק. הפארק רחב הידיים הזה הוא אחד המרהיבים והמפורסמים בעולם, והוא מציע עבורכם הכל מהכל: שבילי הליכה, אגמים בהם ניתן לשחות, שוט או להחליק על הקרח בחודשי החורף, מגרשי ספורט, מבנים מעניינים ועוד. בסנטרל פארק גן חיות חביב, כשבניגוד מוחלט מקיפים אותו כמה ממבני הנדל"ן היוקרתיים שתוכלו להעלות על הדעת.

תצפית עוצרת נשימה על העיר תוכלו לבצע ממספר נקודות. האמפייר סטייט בילדינג, על 103 קומותיו, בולט בסגנון העיצוב ארט דקו אבל בעיקר בגובהו. במעלית המהירה תוכלו להגיע לקומות הגבוהות שלו ולראות משם את העוצמה של העיר. מבנה מרתק נוסף בניו יורק הוא מרכז רוקפלר, בסמוך לו פסל מפורסם מאוד של פרומתאוס, אשר לפי המיתולוגיה אחראי להבאת האש לאנושות.

אי אפשר לדבר על ניו יורק ולא להזכיר את הנקודה העגומה ביותר שלה – אסון התאומים הנורא של ה-11 בספטמבר 2011. לפני מספר שנים נחנכו אנדרטה ומוזיאון לזכרם של הנספים הרבים בסדרת הפיגועים.

המוזיאון מציג את היסטוריית מעשי הטרור שחוותה ארצות הברית, מנציח את זכרם של הנספים ומציג שרידים שונים של מרכז הסחר העולמי שחרב לחלוטין באותו יום נורא.

אם אתם מתכננים טיול משפחתי לניו יורק, דעו שרבים מאתרי החובה של העיר יסקרנו גם את הצעירים שבחבורה. להם כדאי להוסיף אטרקציות מהמגוון המשפחתי הרחב של ניו יורק: מוזיאון הילדים בברוקלין, מוזיאון התחבורה, גן החיות של ברוקלין או קוני איינלד – רצועת חוף יפה עם מתקנים רבים לילדים. יש בניו יורק מספר חנויות שהן גן עדן לילדים, דוגמת חנות הלגו (בו פסלי לגו עצומים ופעילויות הרכבה), חנות של מוצרי דיסני ועוד.

רכב והתניידות

ניו יורק היא עיר עצומה בגודלה, הנחלקת למישה רובעים: הרובע הבולט והתיירותי מכולם הוא מנהטן, בו נמצאות חלק מרכזי מהאטרקציות של העיר. לכן נראה שהבחירה ללון במנהטן היא מתבקשת, שעה שהיא תמנע זמן ומאמצים רבים על נסיעות ברחבי העיר במהלך הטיול.

השהות הנוחה ביותר היא בדרום מרכז מנהטן, אלא שהמחיר גבוה בהתאם. ניתן לשהות גם באחד מבין הרובעים האחרים של ניו יורק – קווינס, ברוקלין, ברונקס וסטטן איילנד. בברוקלין ובברונקס יש אחוז משמעותי מאד של יהודים, כך ששהות שם מתאימה לשומרי מסורת ולמי שרוצה להרגיש קרוב לבית כשהוא נמצא כה רחוק.

ברמה הכללית אפשר בהחלט להתבסס על התחבורה הציבורית המצוינת של ניו יורק. הרכבת התחתית העמוסה מגיעה לרוב חלקי העיר, נוסעת בתדירות גבוהה ומציעה סוגים שונים של כרטיסים: בשהות בת מספר ימים מומלץ לרכוש כרטיסים משולבים לאותה תקופה. זה לא פשוט להבין בתחילה את חוקי המשחק של הסאבווי, אבל עם מפה וניסיון של מספר נסיעות אפשר להסתדר.

המוניות הצהובות של ניו יורק – גם הן אייקון תרבותי של ממש – הן אופציה יקרה יותר אבל פשוטה. הן מתאימות לרוב להרכבים גדולים יחסית של נוסעים (כמו משפחות) וכשמעוניינים לגמוע מרחקים קצרים.

בשעות העומס כדאי לבנות על המטרו, כי הפקקים של ניו יורק אינם פשוטים לצליחה. אוטובוסים פחות נפוצים בקרב תיירים המגיעים לניו יורק, אם כי גם אפשר להתבסס עליהם מדי פעם ובכך לקבל במהלך הנסיעה נוף יפה של העיר ההומה.

בניו יורק עצמה לא מומלץ לשכור רכב עקב השילוב שבין עומסי תנועה אדירים לבין מחירים גבוהים של דלק וחניה. הנהיגה בה דווקא נוחה בהשוואה לערים אחרות, אבל מבחינה כלכלית וגם טכנית (הזמן שמבוזבז על הנסיעות) לא בהכרח מדובר בפתרון כדאי. אפשר ואף מומלץ לשכור רכב כאשר יוצאים לטיולי יום מניו יורק או מעוניינים לעבור לערים אחרות למשך מספר ימים.

שופינג בניו יורק – איפה כדאי לעשות?

סצנת השופינג בניו יורק היא מהמפורסמות ביותר שתמצאו – ותודה למגוון רחב של סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה שהציגו את נפלאותיו. השדרה החמישית נחשבת לאחד המקומות המזוהים בעיר לקניות. גם אם אתם לא תרכשו שם בכמויות מסחריות (כי המחירים הם לרוב הכל חוץ ממשתלמים), כן כדאי להיטמע בחוויית הקניות ולהתרשם מהפריטים הבאמת מרשימים הפזורים בכל עבר.

שדרות מדיסון הן אתר חובה נוסף למי שרוצה לבצע קניות בניו יורק, כאשר כאן הפאר נמצא בכל פינה – המחירים בהתאם. בניו יורק יש לצד זה מספר מרכזי קניות מוצלחת מאוד, כמו Bloomingdale's, Saks בשדה החמישית ועוד. מחוץ לעיר נמצאים מספר מרכזי אאוטלטים זולים יותר, כשפריטים מגוונים במחירים נוחים תמצאו בשווקים של ניו יורק.

תרבות

הפן התרבותי הבולט של ניו יורק הוא כאמור סצנת התיאטרון המפותחת. לצד זה מדובר באחת הערים המוזיקליות ביותר: החל מהופעות אותנטיות בפאבים (חלק מהאמנים המוכרים בעולם התחילו את דרכם כך) ועד להופעות המוניות באחד ההיכלים הגדולים בעולם.

אולם התרבות והבידור מדיסון סקוור גארדן נחשב בעיני רבים למפורסם באולמות העולם ומאפשר לכ-20,000 איש לצפות במשחק כדורסל של קבוצת ניו יורק ניקס המקומית, משחק הוקי קרח (פחות מדבר לישראלי הממוצע) או הופעה מוזיקלית של מיטב השמות בעולם המוזיקה כיום.

יעדים נוספים מומלצים באזור:

לאס וגאס>

שתפו פוסט זה